K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Dolní Vítkovice

Cesta železa > Dolní Vítkovice
Předpověď počasí v místě
##DATE1## ##DATE2## ##DATE3##
##FORECAST1##
##FORECAST_IMG1##
##FORECAST_DESC1##
##FORECAST2##
##FORECAST_IMG2##
##FORECAST_DESC2##
##FORECAST3##
##FORECAST_IMG3##
##FORECAST_DESC3##

Dolní Vítkovice

Nejnavštěvovanější mimopražská památka u nás. Bývalý průmyslový areál je unikátní ukázkou industriální památky citlivě přetvořené v kulturní a společenské centrum. Dolní Vítkovice jsou první památkou na území České republiky, která je zapsaná na seznamu Evropského kulturního dědictví.
Podíváte se do míst, kde se tavilo železo. Průvodci, kterými jsou často bývalí zaměstnanci, vás seznámí s jeho výrobou a zpracováním. Vystoupáte s nimi na vrchol bývalé vysoké pece, Bolt Tower, kterou pokřtil slavný jamajský sprinter. Celou Ostravu budete mít jako na dlani a celý pohled si budete moc vychutnat z jedinečné kavárny. S dětmi si užijete spoustu zábavy ve Velkém a Malém světě techniky U6.   

Pro zajímavost, Vítkovické železárny založil v roce 1828 olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf jako nejmodernější huť v Rakousko-Uherské monarchii. Později přešly závody do rukou vídeňských Rothschildů. Po roce 1918 se zde vyráběy obří lodní hřídele nebo součásti elektráren, známá je i výroba protitankových zátarasů zvaných rozsocháče, které měly zastavit německé tanky u opevnění. Ve Vítkovických železárnách nechal Rothschild vyrobit sloupy, které podpírají stropy synagogy v Krnově.     
 
Kontakt
Návštěvnické centrum Dolní Vítkovice
Ruská 2993/20
703 00 Vítkovice
+420 724 955 121
Ostravsko
Facebook
Název souboruPopisStáhnout