K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Fritz Hückel

Narodil se roku 1885 v Novém Jičíně  do kloboučnické podnikatelské rodiny Hückel. Díky výbornému technickému zázemí firmy se už od mala setkával s technickými vymoženostmi. Už v roce 1906 se pokoušel sestavit svůj automobil, což dokazují četné náčrty. Přátelil se také s Alfredem Neubauerem, který se později stal šéfem stáje Mercedes. 

V šestnácti letech mu jeho starší bratr přivezl z Ameriky  vůz Locomobile. Fritz později vzpomínal, jak bylo každých 25 kilometrů nutno doplnit zásobu vody z hluboko položeného potoka, aby mohl pokračovat.

Jedním z jeho osudových automobilů byla Tatra z nedaleké Kopřivnice. Není divu, vždyť jeho teta Franziska byla dcerou Ignáce Schustally, zakladatele slavné automobilky. Společně s jejím uznávaným konstruktérem Hansem Ledwinkou se mladý Fritz zúčastnil ve voze nazvaném Kopřivničan rakouské Alpské jízdy. V náročném závodě obsadili druhé místo, hned za vozy Porsche.

Své zkušenosti ze závodění zúročil ve 20. letech, kdy v Šenově u Nového Jičína začal připravovat kolekci sportovních aut  Gnom. Nadále však zůstával věrný kopřivnické automobilce. V roce 1925 zvítězil s vozem Tatra 12 ve slavném sicilském závodě Targa Florio. Bylo to  první vítězství československého vozu na trati světového významu.

Novojičínský patriot  miloval domácí tratě, pravidelně se zúčastňoval slavných závodů do vrchu „Ecce Homo“  i Jíloviště – Zbraslav. Znal se  s mnoha závodníky své doby, i s Eliškou Junkovou, se kterou se mohl setkat nad šálkem kávy v novojičínském hotelu Praha.  Byl stálým členem Moravsko – Slezského automobilového klubu. Zemřel roku 1973 v Mnichově. Více se dozvíte v Muzeu Novojičínska nebo v článku zde
Název souboruPopisStáhnout