K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Theodor Flemmich a jeho vila

Tradice, styl a elegance > Theodor Flemmich a jeho vila

Ach ty slavné vily! Kdo by neznal vilu Tugendhat slavného Miese van der Rohe v Brně? A co takhle vila Flemmich v Krnově?

Historie rodiny textilního továrníka Theodora Flemmicha je v Krnově doložena již za třicetileté války. Byl příbuzným významného architekta Leopolda Bauera, ale pro rodinné rozepře svěřil stavbu architektovi Otto Prutscherovi. I když vila samotná byla dokončena již v roce 1914, Flemmichova rodina v ní žila pouze do roku 1938, kdy emigrovala.

Reprezentativní vila ve stylu anglického domu se nachází v krásné zahradě. Některé vestavěné prvky, včetně vyřezávaného schodiště, dodnes odrážejí významné postavení svého někdejšího majitele. V původním uspořádání  domu byly v přízemí přijímací místnosti, zejména prostorná hala přecházející v zimní zahradu. V prvním patře se nacházely ložnice a pánský salon a v podkroví menší ložnice dcer. Majitel Theodor Flemmich zde bydlel deset let před tím, než zemřel na selhání ledvin. Jeho nejstarší dcera se provdala za spolumajitele největší textilky v Krnově, Hermana Larische, který koupil společnost jejího otce.

Pro zajímavost: z původního interiéru - tepaných mříží, nábytku, koberců a barevných tapet na stěnách- se již mnoho nedochovalo. Za druhé světové války zde sídlil wehrmacht, v 50. letech tady bydlelo 8 rodin. Po několik dalších desetiletí budova sloužila jako Kojenecký ústav. Od roku 2011 v ní sídlí Městské muzeum v Krnově. Jako jediná na okruhu je zpřístupněná veřejnosti.

Mohlo by vás zajímat

Rýmařov
Poznejte místo, kde se vyráběly kravaty, které se staly fenoménem prvorepublikové módy!

Krnov
Poznejte osudy slavných průmyslníků. Navštivte Genizu a ochutnejte kosher jídla!

Název souboruPopisStáhnout