K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Slezský Manchester

Tradice, styl a elegance > Slezský Manchester

Bez textilních průmyslníků z přelomu a počátku minulého století by Bruntálsko, Krnovsko, Rýmařovsko, Novojičínsko nebo Frýdlantsko vypadaly dnes nejspíš úplně jinak.

Ví se, že Brno bylo pro svůj bavlnářský průmysl přezdívané Moravský Manchester. Méně známo je, že na severní Moravě byla Slezským Manchesterem oblast Jesenicka a Krnovska, kde čile prosperovaly soukenictví a vlnařství. A textilní podnikatelé z Krnova se propracovali na trhy nejenom do Vídně nebo Itálie, ale i do Manchesteru samotného.

Bruntálsko bylo centrem malých firem, obchodujících a kooperujících s Evropou, Asií a Amerikou. Zdejší textilník Alois Plischke, který se oženil s dcerou majitele karlovarského hotelu Pupp, byl společníkem textilních továren i ve Vídni. Prosperující firmu Johan Plischke und Söhne založil již jeho otec, který zdatně obchodoval v Brně, Praze i ve Vídni. Získal zlaté medaile na výstavách v Londýně, Paříži a Mnichově a dodával výhradně na americký trh. Syn Alois byl po založení republiky starostou města a zasloužil se o jeho rozkvět. Jiný textilní průmyslník, O. Wenzel Franz nechal, jako dlouholetý starosta Bruntálu, postavit nemocnici, obecnou a městskou školu, gymnázium, hasičskou zbrojnici. Zasloužil se také o nové komunikace, kanalizaci a instalaci elektrického vedení.

Několik desítek jiných malých textilních firem sídlilo v Krnově. Nejvýznamnějším podnikem byla továrna Alois Larisch a synové. Prokuristkami firmy, tedy osobami zmocněnými k plnému zastupování majitelů, byly manželky synů Euphemie a Margarethe. Rodině Larischů, stejně jako Flemmichů vděčí Krnov zase slavné reprezentativní vily, které si nechali krnovští textilní průmyslníci postavit.

Pro zajímavost: textilní továrny na severní Moravě a ve Slezsku vyráběly rozmanitý sortiment – vlněné zboží z ovčí vlny, sukno, umělou vlnu a matrace, punčochové zboží, polovlněné zboží a podšívky, stuhy a prýmky, paličkované krajky, nitě, šňůry a provazy. Byly zde hlavně tkalcovny, přádelny a pletárny.

Mohlo by vás zajímat

Rýmařov
Poznejte místo, kde se vyráběly kravaty, které se staly fenoménem prvorepublikové módy!

Krnov
Poznejte osudy slavných průmyslníků. Navštivte Genizu a ochutnejte kosher jídla!

Název souboruPopisStáhnout