K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Praděd rodiny Gesslerovy

Tradice, styl a elegance > Praděd rodiny Gesslerovy

Praděd není jen nejvyšší hora Moravy či mýtický ochránce Jeseníků. Praděd je také název slavného likéru vyráběného z jesenických bylin, který vynalezl Siegfried Gessler a od roku 1878 jej jako likér s léčivými účinky vyráběl v Krnově. S nápojem měl takový úspěch, až se stal c. k. dvorním dodavatelem a likér se tak dostal až na císařský stůl.

Bohužel Gessler v pouhých 35 letech umírá a firmy se tak ujímá jeho manželka a později jeho děti. Díky věhlasu likéru a zdatnosti v obchodu i reklamě se rodině podařilo dobýt i zahraniční trhy. Pro různé země upravovali chuť a tak uspěli i na tak exotických trzích, jako v Indii či jižní i severní Americe.

A právě v USA se Gesslerovým podařil skutečně husarský kousek. V té době totiž ve Spojených státech zuřila prohibice a z alkoholu se stala nedostatková komodita. Gesslerové však svůj likér před americkými úřady úspěšně obhájili jako nápoj s medicinálními účinky a tak se Praděd prodával v USA po celou dobu prohibice.

Zlaté období rodinné firmy skončilo počátkem druhé světové války, kdy jim byla kvůli jejich židovskému původu likérka zkonfiskována a oba bratři Gesslerové, tou dobou majitelé firmy, v průběhu války umírají - jeden v plynové komoře v Osvětimi, druhý v Budapešti.

Ve výrobě alkoholu pak v Krnově pokračovala německá firma Just & Co a po válce byla likérka znárodněna. Dnes Praděd, zlato z Jeseníků s tajnou tradiční recepturou, vyrábí firma Rudolf Jelínek.

Mohlo by vás zajímat

Krnov
Poznejte osudy slavných průmyslníků. Navštivte Genizu a ochutnejte kosher jídla!

Název souboruPopisStáhnout