K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Leopold Bauer

Tradice, styl a elegance > Leopold Bauer

​Tak jako Ostrava měla svého Ernsta Körnera, měla města Krnov a Opava svého Leopolda Bauera. Byl dalším z architektů, kteří přenesli na severní Moravu vídeňský styl a zanechali zde svůj osobitý otisk.

Tento kontroverzní architekt se narodil v roce 1872 hostinskému U Bílého koníčka v Krnově. Podobně jako Körner vystudoval i on vídeňskou Akademii výtvarných umění a navrhl mnoho architektonicky významných budov. Tím však podobnost končí. Bauerův život byl ve znamení značných názorových a kariérně podmíněných přemetů.

Ve věku 28 let nejprve vystoupil z katolické církve, ale po několika letech se do ní opět navrátil. Potřeboval splnit podmínku pro svou adopci bohatým židovským mecenášem z Bratislavy -  Gézou Arpádem J. Szlubkem, který mu odkázal značné dědictví. Tento krok mu zřejmě však nezabránil v pozdějších sympatiích k fašismu a získání zakázky na stavbu říšského kancléřství ve Vídni. Jako učitel byl neoblíbený a se svým příbuzným Theodorem Flemmichem, který ho původně podporoval, se rozkmotřili natolik, že textilní továrníksvěřil nakonec zakázku na stavbu své krnovské vily jinému architektovi.

Jeho vyhraněné životní postoje nemění však nic na skutečnosti, že se jedná o úspěšného architekta, který působil na severní Moravě po téměř čtyři desetiletí. K jeho nejvýznamnějším stavbám v Opavě patří v současné době bohužel zdevastovaný obchodní dům Breda&Weinstein, ovlivněný díly amerických architektův Chicagunebo až v 90. letech dokončený železobetonovýkostel svaté Hedviky, mající původně sloužiti jako památník padlým v první světové válcea během 2. světové války využíván jako sklad vojenského materiálu. K slavným krnovským stavbám, které byly dle návrhu architekta postaveny, patří vily Hany Larischové, Rudolfa Larische, Johanna a Aloise. Chlupaczka, Střelecký dům, hotel Tiroler nebo sokolovna. Leopold Bauer zemřel v roce 1938 ve Vídni.
 

Mohlo by vás zajímat

Krnov
Poznejte osudy slavných průmyslníků. Navštivte Genizu a ochutnejte kosher jídla!

Krnov
Na kávičku a zákusek do honosné vily textilního magnáta Heinricha Steuera.

Název souboruPopisStáhnout