K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Když je klobouk osudem

Tradice, styl a elegance > Když je klobouk osudem

Jaké by to bylo, kdyby všichni vaši příbuzní byli kloboučníci? Jako u Hückelů. Byli byste členem rodiny, která byla obchodně, podnikatelsky a diplomaticky nesmírně schopnou dynastií, spojenou s historií města Nový Jičín po 250 let.

Jako u Hückelů. Byli byste členem rodiny, která byla obchodně, podnikatelsky a diplomaticky nesmírně schopnou dynastií, spojenou s historií města Nový Jičín po 250 let. Ovlivnili byste charakter města. Proslavili byste jej po světě, stejně jako Tomáš Baťa Zlín. Ovšem…o něco dřív.

Jednalo se zřejmě o velmi soudržnou rodinu, která byla schopná dlouhodobého konsenzu v majetkových vztazích. Diplomaticky prodávali pokrývky na hlavy na obě strany válečných konfliktů. Věnovali peníze na obecně prospěšné účely. Podporovali nadaci a chudobinec. Významnou roli v kulturním a sociálním životě města sehrála také manželka jednoho z bratří Angela Hückel, která se značně angažovala v kulturním a sociálním životě města.
  
Pro zajímavost: Hückelové byli předvídaví podnikatelé. Vytvořením vlastních pomocných provozů se stali soběstačnými a nezávislými na cizině. Úspěch firmy spočíval ve zpětné investici vydělaného kapitálu do továren a ve schopnosti udržet získané trhy. Koncepcí promyšlené péče o vlastní zaměstnance předstihli daleko známějšího Tomáše Baťu ve Zlíně – výstavbou dělnických kolonií i rodinných domků pro úředníky a mistry tovární výroby.

Přestože byli Hückelové prohlášeni čestnými občany města, jejich architektonicky významné novorenesanční vily shodného půdorysu od vídeňského architekta Thienemanna s unikátní vnitřní výzdobou chátrají a okolní lesopark je neudržovaný. Ve stavu, který by přiměřeně odkazoval k jejich významu pro město, je pouze rodinná hrobka na novojičínském hřbitově.
 
  
 

Mohlo by vás zajímat

Nový Jičín
Navštivte město klobouků a milionářů! Během interaktivní prohlídky Návštěvnického centra Nový Jičín si dozdobíte klobouček vyrobený na unikátním stroji jediném na světě.

Nový Jičín
Vydejte se za příběhem města klobouků a milionářů prostřednictvím komentované projížďky historickým autobusem TATRA z roku 1928!

Název souboruPopisStáhnout