K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Muzeum břidlice

Poklady v hlubinách > Muzeum břidlice
Předpověď počasí v místě
##DATE1## ##DATE2## ##DATE3##
##FORECAST1##
##FORECAST_IMG1##
##FORECAST_DESC1##
##FORECAST2##
##FORECAST_IMG2##
##FORECAST_DESC2##
##FORECAST3##
##FORECAST_IMG3##
##FORECAST_DESC3##

Muzeum břidlice

Historii těžby břidlice a způsoby, jakým se kámen zpracovával, poznají návštěvníci Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou. 
Návštěvníci se tak dozvědí, že břidlice se nepoužívala zdaleka jen na pokrývání střech. V muzeu uvidí hodiny z břidlice, tabulky na psaní, které používali děti ve školách, nebo třeba kalamář na inkoust. Z břidlice, rozdrcené na jemný prášek, se vyráběly  gramofonové desky známých prvorepublikových výrobců jako například Ultrafon. 

Mezi exponáty muzea patří i staré důlní vozíky, které se podařilo nadšencům zachránit a uchovat, takže dnes si lidé mohou udělat představu o tom, jak se břidlice těžila. Atmosféru dolu navíc přiblíží i dokumentární film z podzemí břidlicového dolu.

Těžba břidlice k oblasti kolem Budišova nad Budišovkou patří po staletí. Těžilo se tady už ve 13. století a podle historiků i samotný název města Budišov vznikl díky hornické činnosti – údajně vychází z toho, že horníci žili v boudách, tedy lidově v „budach.“

V zahradní expozici muzea „Břidlice hrou“ najdete nejenom maketu štoly se zimovišti netopýrů, do níž vedou koleje. S celou rodinou si budete také moci v zahradní expozici muzea zahrát na břidlofon. Tento unikátní nástroj, který připomíná xylofon, je dva metry dlouhý. Hraje se na něj speciální dřevěnou paličkou, kterou se štípala břidlice. Seznámíte se také se „zakázanou paleontologií“. Ve štípárně muzea si budete moci zkusit vyštípat břidlicové srdíčko napamátku anebo si jej koupit v muzejním obchůdku.
 
Pro zajímavost
V expozici muzea lze nalézt některé pozoruhodné exponáty se zajímavou historií. Tak třeba unikátní dřevěný výklopný vozík vylovili profesionální potápěči z hloubky 40 metrů ze zatopeného lomu. Po svém zrestaurování je tento historický důlní vozík velkou vzácností.
 

O historii těžby břidlice se můžete dozvědět během návštěvy unikátní Raabovy štoly.
Kontakt Otevírací hodiny Cena
Muzeum břidlice
Na mlýnské strouze 230
747 87 Budišov nad Budišovkou
+420 725 852 076
Opavské Slezsko
Zdarma
Plné50
Děti30
Senioři30
Rodinné vstupné110
(poznámka ke vstupnému - placeholder)
Název souboruPopisStáhnout