K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

O břidlicovém dole, který patřil hostinskému

Poklady v hlubinách > O břidlicovém dole, který patřil hostinskému

Raabova štola, která byla v provozu od roku 1873, byla pojmenována po svém majiteli Johannu Raabovi, hostinském a pozdějším starostovi obce Staré Těchanovice.

Pracovali v ní hlavně místní,  bezpečnostní opatření téměř neexistovala. Těžba zde byla ukončena kvůli šesti smrtelným nehodám horníků. Jejich příčinou byla hlavně neznalost a neopatrnost.  Dalším důvodem ukončení těžby byla konkurence více rozvinutých dolů v okolí. 

Pro zajímavost
Zpřístupněná štola je dlouhá asi 100 metrů a končí velkou komorou. Další rozsáhlé nepřístupné prostory se rozkládají o patro výše. Oblast, ve které se štola nachází, byla jedním z nejbohatších ložisek těžby břidlice ve druhé polovině 19. století. Dnes je tato oblast chráněné přírody především pozoruhodně krásná a mimo jiné patří mezi lokality s nejčistším vzduchem u nás.
Název souboruPopisStáhnout