K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

I. ČSL. TOURIST TROPHY

Opojení dopravou > I. ČSL. TOURIST TROPHY

V Karlové Studánce se v druhé polovině dvacátých letech minulého století začala psát historie okruhového závodění v tehdejším Československu. V té době se u nás jezdily pouze závody do vrchu, ale ve světě už přicházely do módy závody na okruhu. Jedním z nejslavnějších byla Tourist Trophy na ostrově Man.

Tehdejší český a německý autoklub se nechaly inspirovat a v roce 1926 uspořádaly  1. Československou Tourist Trophy na okruhu Karlova Studánka – Vrbno – Bílý Potok - Vidly – Karlova Studánka, nazvaném Pradědský okruh.

Okruh byl dlouhý 22,4 km, start a cíl i depa byly v Karlově Studánce u hotelu Hubertus (dnes parkoviště u restaurace Hubertus). Jelo se proti směru hodinových ručiček. Na vítěze čekalo rovných 5 tisíc tehdejších korun, což odpovídalo roční mzdě úředníka v kanceláři.
   
Závod se konal v letech 1926 až 1928, teprve potom se začal budovat Masarykův okruh nedaleko Brna. V letech 1927 a 1928 se závodu zúčastnili také slavní jezdci Eliška a Čeněk Junkovi. Dobový tisk popisuje také start novojičínského rodáka a člena slavné kloboučnické rodiny Hückelů Fritze, který jel na voze Tatra a ujel pouze dvě ze sedmi kol.

V článku se mimo jiné dočtete, že se jelo v romantické krajině Slezska, za poměrů Anglii velmi obdobných. „Chybí jen to moře, jenž si nepřičarujeme, chybí ještě jedno, a to zájem obecenstva, jehož by takový závod zasluhoval“. Celý článek si můžete přečíst zde.

Mohlo by vás zajímat

Karlova Studánka
Vyrazte do Jeseníků po stopách legendární 1. Československé Tourist Trophy, objeďte Praďedský okruh přesně tak, jako nejlepší jezdci Evropy před devadesáti lety.

Název souboruPopisStáhnout