K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Jan Kubiš

Jan Kubiš

Po vykonání základní vojenské služby se rozhodl zůstat v armádě jako délesloužící poddůstojník. V říjnu 1937 byl převelen k bruntálskému pěšímu pluku 34 Střelce Jana Čapka, jehož osmý strážní prapor, třetí rota hlídala stavbu pohraničního opevnění v okolí Litultovic na Opavsku. 

Kubiš byl se svými muži ubytován v hasičské zbrojnici v Sádku, jejich úkolem bylo hlídat pevnost OP-S-38 (0,5 km východně od obce). Do Opavy dojížděl Kubiš na střelby. Atmosféra v pohraničí byla tehdy velmi napjatá. Jeden z jeho kamarádů popsal, že denně byly hlášeny přepady stráží, němečtí ordneři dělali veliké škody. Ničili stroje a také trávili studny. Četař Kubiš byl podle něj obětavým a poctivým velitelem, který se o nás vzorně staral, pro každého měl vlídné slovo za každých okolností, každému poradil, pomohl, když pomoci potřeboval. Byl jako starší kamarád, kterého měli všichni rádi a bylo na něho spolehnutí. Žádný z vojáků nedbalé výkony neprojevil, aby se ulil. Po Mnichovu odešel Kubiš do zálohy, později uprchl přes hranice Anglie. 

Mohlo by vás zajímat

Milostovice
Vydejte se na místa, kde sloužil parašutista Kubiš a do bunkru, jenž se jako jediný v republice pyšní unikátním kanónem, obávanou L-jedničkou československé armády!
Název souboruPopisStáhnout