K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Větřáky na Bílovecku

Když živly slouží a pomáhají > Větřáky na Bílovecku

​Na severovýchodní Moravě a ve Slezsku, kde byl dostatek stálých rovnoměrných větrů a nedostatek vhodných vodních toků, které buď rychle vysychaly, nebo se často rozvodňovaly, našly větrné mlýny své uplatnění. Proto často stavěli větrné mlýny i majitelé vodních mlýnů.

Oblasti kolem Moravské brány a rovněž svahy Oderských vrchů poskytovaly vhodné podmínky pro využití síly větru. Bezvětří je tu jen necelého čtvrt roku.

Nejlépe se „větřákům“ dařilo v 19. století, na Bílovecku jich bylo tehdy okolo padesáti. Později neodolaly tlaku parních strojů.  Některé shořely, jiné si lidi rozebrali nebo byly zničeny během války. Některé stojí dodnes, jako ten na Nových Dvorech, který sem doputoval z nedalekého Leskovce okolo roku 1910.

Jedním z dlouhé řady jeho majitelů byl Alois Schurek, který zařízení zmodernizoval.   Majitel bydlel ve mlýně pouze nouzově v tzv. „šalandě“. Větrný mlýn nepřinášel svému majiteli velký zisk, a proto bylo značné množství větrných mlýnů osvobozeno od poplatků. Do mlýna přiváželi obilí většinou drobní zemědělci. Mlynář si ponechával za mletí buď naturální odměnu nebo poplatek.

Větřáky se často stěhovaly, když majitel mlýn prodal, nebo se pro něj našlo vhodnější místo. Na malé vzdálenosti se posunoval pomocí dřevěných válců. V případě větších vzdáleností se rozebral a na novém místě složen.

Mohlo by vás zajímat

Bartošovice
Zpestřete si váš pobyt v Poodří návštěvou unikátního vodního mlýna s ukázkou provozu. Dozvíte se, co je to mít za lubem a ochutnáte domácí med i sušené ovoce.

Nové Dvory u Bílovce
Kostýmované prohlídky větrného mlýna s ochutnávkou ekologických potravin, během kterých se dozvíte, komu se říkalo prášek.

Název souboruPopisStáhnout