K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Jubilejní kolonie

Cesta železa > Jubilejní kolonie

Nejen Baťa stavěl pro své zaměstnance obytné kolonie. O své dělníky se staraly také Vítkovické železárny, které pro ně jednu takovou vybudovali v Hrabůvce v letech 1921 – 1950. Roku 1928 získala kolonie přívlastek Jubilejní a to podle 100. výročí založení Vítkovických železáren a při slavnostním předání bytů dělníkům nechyběly ani osobnosti jako generální ředitel společnosti Adolf Sonnenschein, starosta Moravské Ostravy Jan Prokeš či vynálezce a průmyslník František Křižík.

Perličkou je, že v 1. stavební etapě bylo postaveno 9 samostatně stojících domů, z nichž ke každému patřil čtyřdílný dvoupatrový chlívek a k dispozici měli obyvatelé také záhony pro pěstování ovoce a zeleniny. Celkově zde bylo až do roku 1950 vybudováno 142 domů s 830 byty a původně periferní obec Hrabůvka se tak díky Jubilejní kolonii proměnila v moderní dělnické sídliště.

Mohlo by vás zajímat

Ostrava
Nechte se ohromit majestátným a svébytným půvabem světově unikátního areálu. Podívejte se do míst, kde se vyrábělo železo. Dostanete se až do nitra vysoké pece!

Ostrava
Kom. prohlídka, během níž se dozvíte zajímavosti o životě dělníků, navštívíte hospůdku a poslechnete si dobové písničky

Název souboruPopisStáhnout