K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme identifikátory zařízení - cookies (více informací). Dalším používáním portálu vyjadřujete svůj souhlas s jejich zpracováním.

Adolf Sonneschein

Cesta železa > Adolf Sonneschein

O éře generálního ředitele Vítkovického horního a hutního těžířstva Adolfa Sonnescheina se traduje historka, že když se v roce 1916 přiblížila k českým zemím ruská fronta, nechal si Rothschild pozvat ředitele provozů. Údajně se jich zeptal, jak by se zachovali, kdyby do Vítkovic vstoupila ruská armáda. Stávající ředitel odvětil, že by okamžitě přikázal zbořit vysoké pece.

Adolf Sonnenschein řekl, že by na vysoké pece nechal vyvěsit ruský nápis „Vítejte“ a vyráběl pro Rusy. Díky tomu jej Rothschild vzápětí jmenoval nejprve centrálním, posléze generálním ředitelem.
V podniku, který se částečně vyprofiloval na válečné produkci (původně pro bitevní lodě), by se ale taková odpověď dala očekávat. Do portfolia železáren dále patřila výroba granátů, nábojů, děl a torpéd. 

V období světové války byla výroba podřízena zájmům válečného hospodářství, téměř veškerá produkce oceli byla využita k výrobě zbraní, což se projevilo ve zvýšené produkci dělových hlavní, pevnění, šítů a nábojů.

Adolf Sonnenschein stál v čele Vítkovických železáren jako centrální ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva od roku 1916 a o čtyři roky později se stal generálním ředitelem, jímž zůstal až do odchodu do důchodu v roce 1932. V době, kdy nastoupil na pozici centrálního ředitele, měl za sebou již téměř dvacetiletou praxi v podniku. S kratší přestávkou, kdy byl vedoucím vysokých pecí v Indii. Ve třicátých letech v době světové hospodářské krize dokázal ostatně skvělé zakázky v Sovětském svazu pro Vítkovické železárny získat. Jednalo se například o 234 metrů dlouhý most přes Starý Dněpr v Kyjevě.

Psal básně a četl poezii. Byl myslivcem, skvělým kuchařem i filmovým divákem. Prý v roce 1932, který bul posledním v éře jeho působení ve funkci generálního ředitele shlédl v prostorách Vítkovického zámku premiéru filmu Tarzan. Údajně se přes svého obchodního ducha se vznikem svobodného Československa nikdy nesmířil. Zemřel v roce 1939 ve švýcarském Luzernu.

Mohlo by vás zajímat

Ostrava
Nechte se ohromit majestátným a svébytným půvabem světově unikátního areálu. Podívejte se do míst, kde se vyrábělo železo. Dostanete se až do nitra vysoké pece!

Ostrava
Kom. prohlídka, během níž se dozvíte zajímavosti o životě dělníků, navštívíte hospůdku a poslechnete si dobové písničky

Název souboruPopisStáhnout